Platforma Dziennik Egzamin ósmoklasisty Kształcenie zdalne
Start Biblioteka Informacje Szanowni Rodzice!

Poniedziałek 8.00 -15.00

Wtorek 8.00 -10.40 i 11.50 -13.45

Środa 8.00 -8.45 i 9.45 -12.45 i 13.45 - 15.00

Czwartek 8.00 - 11.30  i 13.40 - 15.00

Regulamin korzystania z bezpłatnych podręczników >>>

U NAS MOŻESZ:

wybierać i wypożyczać książki,
uśmiechać się,
czytać czasopisma,
odpoczywać,
korzystać z komputerów,

myśleć,
szukać informacji,
pytać, mieć spokój.

Współpracujemy z ośrodkami kultury w naszym mieście,

i promujemy ich działalność.

Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje
dotyczące działalności biblioteki

więcej zdjęć >>>

książki naszych marzeń >>>

ZAPRASZAMY!!!

Barbara Zięba-Balik

Aleksandra Wiśniewska

Szanowni Rodzice!

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszam
do przejrzenia prezentacji >>>

Państwa szkolna biblioteka

8 Lipca 2020
Adrian, Adrianna, Edgar, Elżbieta,
Eugeniusz, Wirginia

Zodiak: Rak

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 3. Wszelkie prawa zastrzeżone.