forex trading logo


Zastępstwa Dziennik Stołówka Plan lekcji
Start Start Aktualności NARODOWE CZYTANIE NOWEL
Drukuj Email

NARODOWE CZYTANIE NOWEL

Nasza szkoła jak co roku bierze udział w Akcji NARODOWE CZYTANIE. W tym roku czytane są polskie nowele, których największy rozkwit przypadł na okres pozytywizmu. Odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu świadomości narodowej i społecznej Polaków, propagując w czasach zaborów m.in. hasła pracy organicznej i pracy u podstaw. Stały się też kuźnią talentów polskich powieściopisarzy. Każdy niemal twórca nowel zasłynął z  późniejszych niezwykłych wielotomowych dzieł.

Klasa Vb rozpoczęła 6 września (w piątek) Akcję Narodowe Czytanie nowelą „Katarynka” Bolesława Prusa. Uczniowie wcielili się w postacie z XIX wieku, nie zabrakło kataryniarza, ośmioletniej dziewczynki, jej rodziny, pana Tomasza, stróża i innych bohaterów. Dzieci z zaangażowaniem czytały tekst, czasami dla nich trudny, słuchały nawzajem swoich kwestii. Odbiór noweli ułatwiało nawiązanie do dawnej epoki poprzez stworzenie odpowiedniej atmosfery (dziewczęta przebrane w długie suknie, chłopcy – w kamizelki, marynarki; pojawiły się też liczne atrybuty: wachlarze, rękawiczki, kapelusze, cylindry, binokle, muszki, laski, parasolki, katarynka).

Warto było usłyszeć ponownie słowa tej historii,
zachwycić się pięknym stylem prozy Bolesława Prusa.

Akcja Narodowe Czytanie będzie kontynuowana
do końca września w innych klasach.

fotogaleria >>>

Po południu 06.09. grupa uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielką bibliotekarką uczestniczyła w pięknie przygotowanej imprezie - Narodowe Czytanie Nowel w filii "Łącznik" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubinie.

klasa 7b

 

klasy 5a i 5d

 

Małgorzata Żmijewska
Aleksandra Wiśniewska
Malwina Stachowska
Maciej Lindmajer

 

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
23 Lutego 2020
Imieniny obchodzą
Bądzimir, Damian, Florentyn, Łazarz,
Piotr, Romana, Roma, Seweryn

  
Zodiak: Ryba

Nasi sponsorzy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj176
Wszystkie582884

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Premium WordPress Theme  Valid XHTML and CSS.

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 3. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.