forex trading logo


Platforma Dziennik Egzamin ósmoklasisty Kształcenie zdalne
Start Start Aktualności Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Drukuj Email

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

„Spektrum autyzmu jest długie i szerokie…i wszyscy się na nim znajdujemy.
Kiedy się w to uwierzy, łatwo zobaczyć ile mamy ze sobą wspólnego.”

Lisa Genova

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD), który został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru. Ideą Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, obok zwrócenia uwagi na problem osób dotkniętych autyzmem, jest również niesienie pomocy specjalistycznej dzieciom dotkniętym tym schorzeniem oraz ich rodzinom.

Autyzm dziecięcy jest poważnym, całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną. W pierwszych latach XXI wieku zaobserwowano wzrost częstości występowania autyzmu (30 przypadków na 10 000 urodzeń). Rośnie zatem liczba dzieci z taką diagnozą, które uczą się w szkołach ogólnodostępnych, w naszej również.

Każda osoba może symbolicznie w Dniu Świadomości Autyzmu pokazać swoją solidarność – wystarczy do swojego ubioru dodać niebieski element.

Na stronie Fundacji „Obudzić Zmysły” zamieszczono 5 ciekawostek, których mogłeś nie znać, a które pozwolą Ci lepiej zrozumieć ludzi z autyzmem:

  1. Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych.
  2. Autyzm powoduje trudności zarówno w kontaktach społecznych, jak i  w uczeniu się oraz postrzeganiu otoczenia.
  3. ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.
  4. W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego dziecka na około 150 - jako że autyzm należy do tzw. chorób cywilizacyjnych, ta liczba stale rośnie.
  5. Mimo iż, wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat objawów, przyczyn, metod terapii, to świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewystarczająca.

Autyzm diagnozowany jest najczęściej w okresie dzieciństwa. Szansą na samodzielność dla dzieci z autyzmem jest jak najwcześniejsza diagnoza oraz systematyczna wielospecjalistyczna terapia, często leczenie dietą i suplementami. Każde dziecko z autyzmem jest inne, a nieprawidłowości oraz stopień ich natężenia w poszczególnych sferach jest zróżnicowany u poszczególnych dzieci. Wcześnie podjęta terapia skupiająca się na kształtowaniu umiejętności dziecka, których rozwój nie przebiega prawidłowo, umożliwia oraz ułatwia integracje dziecka w grupie rówieśniczej oraz funkcjonowanie w codziennym jego życiu.

Pamiętajmy w tym szczególnym dniu o uczniach naszej szkoły dotkniętych autyzmem.

 

Kalendarz


Dzisiaj jest: Wtorek
2 Czerwca 2020
Imieniny obchodzą
Eugeniusz, Marcelin, Maria, Marianna,
Mikołaj, Piotr

  
Zodiak: Bliźnięta

Nasi sponsorzy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj113
Wszystkie604431

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Premium WordPress Theme  Valid XHTML and CSS.

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 3. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.