GRY WOJENNE - WARSZTATY NAUKOWE W KLASACH 1-3

16 maja odbyły się kolejne warsztaty naukowe. Było to już ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym, na którym dzieci zapoznały się z tematem ?Gry wojenne?.

Celem zajęć było:

• wskazanie zastosowania dźwigni w życiu codziennym,
  • poznanie zasady działania peryskopu,
  • wykonanie prostego modelu urządzenia, wykorzystującego zasadę działania dźwigni.

Uczniowie dowiedzieli się, że najbardziej zaawansowane osiągnięcia techniczne znajdują swoje pierwsze zastosowanie w dziedzinach militarnych. W czasie zajęć pod okiem pana Rafała Łęckiego próbowali wykorzystać tę wiedzę na zajęciach. Oczywiście nikomu nie wypowiadali wojny ani tym bardziej nie walczyli ze sobą. Prowadzący urządził pokojowy ?konkurs strzelniczy?, jednak wcześniej nadał mu solidne podstawy naukowe.

W czasie zajęć wykorzystano wiedzę z zakresu mechaniki ? budując katapulty z użyciem dźwigni jednostronnej i dwustronnej, a także zastosowano w praktyce zagadnienia z optyki ? co umożliwiło skonstruowanie prostego peryskopu.

Dorota Słabicka
Agnieszka Mielnik - Chudzia