KLASA 1a i 2a ZDOBYWAJĄ WROCŁAW

15 marca 2017 r. uczniowie klasy 1a i 2a wybrali się na wycieczkę do Wrocławia, było to ich pierwsze spotkanie ze stolicą Dolnego Śląska.

Spektakl w Filharmonii

Wyjazd rozpoczął się od wizyty w Narodowym Forum Muzyki. Jest to nie tylko nowoczesna sala koncertowa i przestrzeń dla muzyki, ale również imponująca architektura oraz nowatorskie rozwiązania akustyczne. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć  ilustrowaną tańcem opowieść  pod tytułem ?Wesele w Ojcowie?. Muzyka przeniosła dzieci do podkrakowskiej wsi, gdzie byli  świadkami wiejskiego wesela. Rozmachu opowieści dodały ludowe tańce, takie jak krakowiaki, mazury, polki, marsze, które zabrzmiały w instrumentalnej interpretacji zespołu The Violin Consort. Usłyszeli  też tradycyjne pieśni wywodzące się z obrzędu weselnego, wykonane przez śpiewaczkę tzw. białym głosem.

Doskonała choreografia, piękne, polskie stroje ludowe, w których wystąpili tancerze Baletu Dworskiego ?Cracovia Danza? dodatkowo uatrakcyjniły to przedstawienie.

Humanitarium ? Ogrody Doświadczeń

Humanitarium dzieci przekonały się, że nauka nie musi być trudna, a jej poznawanie przez zabawę może stać się fascynującą, empiryczną przygodą.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania interaktywnej wystawy ?Odnawialne Źródła Energii?. Uczniowie dowiedzieli się, jak w prosty sposób można przetworzyć różne rodzaje energii, pochodzącej ze źródeł naturalnych, w tę elektryczną, płynącą bezpośrednio do naszego gospodarstwa domowego. Mieli również możliwość rozwiązywania logicznych łamigłówek.

Następnie w labiryncie optycznym zwiedzali wystawę ?Szkiełko i oko. Tajemnice optyki?. Prawdziwym wyzwaniem było wejście do tzw. obłędnego pokoju. To niewielkie, kolorowe pomieszczenie tylko coś w nim było nie tak - ściany i podłoga są tam po prostu krzywe. Chociaż błędnik szalał i ciężko było ustać na nogach, było to najchętniej odwiedzane miejsce przez dzieci.

Zwiedzając wystawę dzieci rozwijały wszystkie zmysły, ponieważ każdy eksponat można było dotknąć, usłyszeć, zobaczyć lub powąchać.

Natomiast w ramach warsztatów chemicznych uczniowie wytwarzali ,Kostki kąpielowe?. Podczas pracy uczestnicy nauczyli się pracować z wagą oraz dowiedzieli  się czym jest sztuka tarowania i miarkowania. Następnie z odważonych składników dostępnych na co dzień  w domu stworzyli pastelowe kostki kąpielowe.

W drodze powrotnej nasi podopieczni już dopytywali się o kolejne wyjazdy ? to chyba znaczy, że wycieczkę należy zaliczyć do udanych.

galeria zdjęć >>>

D. Słabicka