WIZYTA W STACJI RATOWNICTWA GÓRNICZEGO W SOBINIE

12 czerwca odwiedziliśmy pracowników Stacji Ratownictwa Górniczego w Sobinie. Na miejscu czekał na nas pan, który oprowadził nas po stacji i pokazał wiele ciekawych miejsc, a także opowiedział o pracy ratowników górniczych. Duże wrażenie zrobiły na nas obiekty, na których ćwiczą ratownicy, a także sprzęt, który pomaga im w pracy.

Widzieliśmy autobus ratowniczy, wieżę wspinaczkową, sprzęt do podnoszenia ciężkich przedmiotów i maski przeciwgazowe. Mogliśmy też pokonać szkoleniowy tor przeszkód. Dowiedzieliśmy się jak należy zachować się podczas alarmu i co oznacza symbol, który jest logo ratowników. To krzyż maltański – jest to krzyż o średniowiecznym rodowodzie, zbudowany z czterech połączonych wierzchołkami trójkątów równobocznych z wklęsłymi ku środkom podstawami, a obecnie jest to między innymi znak charakterystyczny ratownictwa górniczego.

Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym pieczeniem kiełbasek. To był ekscytujący i pełen wrażeń wyjazd.

fotogaleria >>>

uczniowie klasy Ic