Zastępstwa Dziennik Stołówka Plan lekcji

Warsztaty tkackie - wycieczka do Krępy

?Ekomuzeum Wrzosowej Krainy?

Klasa Ia i IIa odwiedziły  czarodziejskie miejsce w Krępie koło Przemkowa, tuż pod lasem. Miejsce to zwane  jest przez właścicielkę Leokadię Adamowicz "Szarą Przystanią?, gdyż motyw odpływających elfów z książek Tolkiena, kojarzy się ze spokojem i ukojeniem  jakie daje nam tkactwo.

Uczniowie zapoznali się z podstawowymi  zasadami  tkactwa artystycznego oraz mieli możliwość obejrzenia pokazu przędzenia na wrzecionie i kołowrotku.  Uczestniczyli w ścieżce edukacyjnej "od rośliny do tkaniny?, podczas której poznali tajniki powstania tkaniny.

Podczas warsztatów dzieci samodzielnie wykonały w drewnianej ramce kolorowy dywanik z przygotowanej wełny pod doświadczonym okiem dyplomowanego instruktora tkactwa. Zajęcia z tkania wymagały  skupienia i wyobraźni. Uczyły  dzieci cierpliwości i rozwijały manualnie.  W programie zajęć oprócz zapoznania z techniką ręcznego tkania na ramkach tkackich, podstawowymi splotami oraz wykonanie małej formy tkackiej, organizatorka zapewniła materiały (włóczkę i ramki tkackie), opiekę i pomoc w tworzeniu pierwszych prac, a także niespodziankę - ognisko i pieczone kiełbaski.

galeria zdjęć >>>

D. Słabicka,